Kuvittaja Parvati Pillai loihti partiolaisten adventtikalenterin kuvan
Adventtikalenterin kuvituksen on tänä vuonna tehnyt Parvati Pillai. Hän kertoo tarttuneensa tehtävään innolla, tämä oli hänen ensimmäinen adventtikalenterikuvituksensa.

Adventtikalenterin kuva kokonaisuudessaan julkistetaan elokuussa.
”Minua kiehtoi erityisesti ajatus piilottaa pieniä yllätyksiä ja yksityiskohtia jokaisen luukun taakse, ja samalla rakentaa tarina, joka avautuu vähitellen”, kuvittaja ja muotoilija Parvati Pillai kertoo.
”Olen kotoisin Keralasta Intiasta, alueelta, jossa on vahva oma joulukulttuuri. Kalenterin kuvitusta tehdessä oli kiinnostavaa pohtia suomalaisen ja intialaisen joulun yhtäläisyyksiä ja eroavaisuuksia.”
Suomessa lähes kymmenen vuotta asunut Pillai on työskennellyt Moomin Arabialla Muumi-mukien kuvittajana lähes neljä vuotta ja kuvittanut myös useita lastenkirjoja.
”Yksi kuvitustyön parhaista puolista on sen kyky yhdistää ihmisiä tarinoiden kautta. Toivon, että kuvani saavat ihmiset pysähtymään, hymyilemään ja ehkä löytämään jotakin uutta yksityiskohdista.”
Tänäkin vuonna ilmestyy kalenterikuvaan pohjautuva neliosainen joulutarina. ”Edvard, Pompom ja joulun omituisin hirviötaikina” -nimisen tarinan on kirjoittanut Meri Savonen. Uudet jaksot ilmestyvät aina adventtisunnuntaisin.
Kalenterikuvitus julkaistaan elokuussa ja myynti alkaa 15.10.
Tilaa itsellesi muistutus kalenterimyynnin alkamisesta, niin laitamme sinulle viestiä kun tämän vuoden kalenteri on ostettavissa: tilaa muistutus tällä lomakkeella.
Partiolaisten adventtikalenteri on jo lähes 80-vuotias
- Partiolaiset toivat kalenteriperinteen Ruotsista Suomeen vuonna 1947. Siitä lähtien kalenteria on myyty joka vuosi.
- Kalenterikuvituksen tekee muutaman vuoden välein vaihtuva kuvittaja. Kalenterin kuvittajina on ollut muun muassa useita lastenkirjakuvittajia, esimerkiksi Camilla Mickwitz, Ninka Reittu, Christel Rönns ja Henna Ryynänen.
- Kalenterimyynnin tuotoilla tuetaan lasten ja nuorten partiotoimintaa. Kalenterin ostamalla tuet suoraan paikallisia partiolaisia ja autat tarjoamaan harrastuksen yhä useammalle lapselle.
- Kalenterin verkkokauppa ja lisätietoa kalenterista: adventtikalenteri.fi